

Ako hrať Squash – Základné pravidlá
Hracie ihrisko:
Squash sa hrá vo vymedzenom priestore – na squashovom kurte, často vo vysokej rýchlosti. Preto je veľmi dôležité na kurtoch dodržiavať dva základné princípy – bezpečnosť a fair play. Squashový kurt je dlhý 9,75 metrov a široký 6,40 m. Čelná stena je ohraničená hornou a spodnou čiarou, ktoré vymedzujú platnú časť tejto steny. Súčasťou spodnej čiary je spodná lišta (TIN), ktorá má iný zvuk, ak ju trafíme loptičkou. Stredná vodorovná čiara slúži pre podanie a nazýva sa podávacia čiara. Podanie musí byť umiestnené do poľa medzi hornou a strednou čiarou. Horná čiara pokračuje na bočné steny, kde klesá a ťahá sa až cez zadnú stenu. Ohraničuje tak platný priestor pre hru. Zadná stena kurtu býva väčšinou priehľadná. Označenie na podlahe platí len pre podanie. Kurt je rozdelený niekoľkými čiarami na rôzne polia. Priečna čiara ho rozdeľuje na prednú a zadnú polovicu. Zadná polovica je ďalej rozdelená pozdĺžnou čiarou na pravé a ľavé poľe. V týchto poliach sú vyznačené štvorce pre podanie – podávacie pole.
Zdroj: insidesquash.com
Podanie:
Samotná hra sa začína podaním, ktoré sa vykonáva v podávacieho pola, v ktorom musí hráč stáť aspoň jednou nohou. (nie na čiare, to je prešľap). Hráč si pri získaní podania vyberá ľubovoľnú stranu a potom strany pravidelne strieda až do straty výmeny. Pri podaní si hráč loptičku rukou alebo raketou nadhodí a zahrá loptičku priamo proti čelnej stene medzi podávaciu a hornú out čiaru do hracieho poľa svojho protihráča. Loptička musí dopadnúť do opačnej zadnej štvrtiny kurtu a môže sa pritom odraziť aj od bočnej steny. Pri chybnom podaní získava výmenu prijímajúci hráč.
Podanie, je chybné ak zasiahne:
- podávaciu čiaru a oblasť nižšie
- ktorúkoľvek stredovú čiaru ihriska
- ktorúkoľvek out čiaru na vrchnej časti kurtu
- loptička nedopadne do opačnej zadnej štvrtiny kurtu
Zdroj: insidesquash.com
Hra:
Hra alebo výmena sa skladá z dobré podania nasledovaného jedným alebo viacerými údermi striedajúcich sa hráčov. Hráč môže nechať loptičku raz dopadnúť na podlahu a odohrať, alebo odohrať priamo zo vzduchu (volej). Loptička sa pri výmene nemusí hrať priamo proti čelnej stene. Môže sa tiež hrať cez bočnú, alebo zadnú stenu, musí sa však vždy dotknúť čelnej steny medzi spodnou a vrchnou čiarou. Protihráč musí potom loptičku odohrať naspäť, skôr ako sa druhý krát dotkne podlahy. Hrá sa do 11 bodov bez strát na 3 víťazné sety. V prípade, že je stav 10:10, hra pokračuje kým rozdiel skóre nie sú dva body.
Chyby pri hre:
- dotyk loptičky s čiarami na stenách (výnimkou je prostredná čiara na čelnej stene)
- loptička sa nedotkne čelnej steny
- dotyk loptičky s telom hráča
- dvojitý dopad loptičky na zem
- po údere sa dotkne podlahy skôr ako dopadne na čelnú stenu
Zdroj: insidesquash.com
Postavenie a pohyb hráčov:
Miesto na podlahe kurtu kde sa stredová čiara medzi oboma podávacími poľami dotýka stredovej podávacej čiary sa nazýva „T“ – pozícia. Hráč stojaci na tomto mieste, zvyčajne ovláda hru. Nikdy nezostávajte po svojom údere jednoducho stáť, ale čo možno najskôr pozíciu „T“ obsaďte. Šetríte tým svoju energiu a dostanete sa do taktickej výhody.
Zdroj: insidesquash.com
Bránenie v hre
Hráč, ktorý odohral loptičku musí svojmu súperovi umožniť:
- nerušený priamy prístup k loptičke po dokončení svojho úderu
- korektný výhľad na loptičku v okamžiku jeho odrazu od prednej steny
- voľnosť k zasiahnutiu loptičky primeraným úderom
- voľnosť k odohraniu loptičky priamo na akúkoľvek časť prednej steny
V prípade že hráč svojmu súperovi neumožní niektorý z vyššie uvedených bodov, nastáva bránenie v hre. Hráč môže súperove bránenie v hre akceptovať a pokračovať v hre alebo môže hra zastaviť požiadať o LET (novú loptičku). V prípade že hrozí zrážka so súperom alebo zasiahnutie súpera raketou alebo loptičkou, vždy je vhodné hru zastaviť. Výmena sa potom nepočíta do skóre a podávajúci hráč podáva opäť z toho istého poľa.
Vzhľadom k trvalej tesnej blízkosti oboch protihráčov v jednom bode kurtu pri pozícii „T“ je problém bránenia v hre najcitlivejším bodom výkladu pravidiel. Preto si jednotlivé formy bránenia hry a ich dôsledky vysvetlíme v nasledujúcom článku. Na záver ešte jedno krátke video – How to play Squash.